A gyerekemnek nincsenek barátai, az iskolában kiközösítik!

Ez borzasztó fájdalmas lehet neki – és neked is, mert szülőként az ember leginkább azt szeretné, hogy a gyereke boldog legyen és elfogadják. 💔

A kiközösítés mély nyomokat hagyhat egy gyerek lelkében, főleg, ha huzamosabb ideig tart. Fontos ilyenkor több szinten is segíteni neki:

1. Hallgasd meg és erősítsd meg az érzéseit

Mondd el neki, hogy amit érez, az teljesen érthető. Hogy nincs egyedül, és te mellette vagy. Ez segít abban, hogy ne szégyellje a helyzetet, és ne higgye, hogy “vele van a baj”.

Pl. mondhatsz ilyesmit:

„Teljesen megértem, hogy szomorú vagy. Nagyon rossz érzés lehet, hogy nem fogadnak be. De én itt vagyok, és együtt keresünk megoldást.”

2. Tudd meg, pontosan mi történik

Ha tudsz, beszélj vele részletesen: ki hogyan viselkedik vele? Mikor kezdődött? Van valaki, aki különösen bántja, vagy csak ignorálják?
Ha iskolás, érdemes lehet beszélni a tanárral is – sokszor ők is látnak valamit, amit a gyerek nem mond el otthon.

3. Külső kapcsolatok építése

Ha az iskolában nehéz, próbáljatok más közegben új emberekkel találkozni. Néhány ötlet:

  • Közösségi programok (pl. kézműves foglalkozás, sport, zene)

  • Játszóházak, könyvtári események

  • Barátkozás ismerős gyerekekkel, akiket ti ismertek (pl. a te barátaid gyerekei)

Néha könnyebb új kapcsolatokat építeni egy teljesen másik közegben, mint ahol már kialakult a kiközösítés.

4. Önbizalom építése

A kiközösítés sajnos aláássa a gyerek önértékelését. Fontos, hogy legyenek sikerélményei – akár otthon, akár egy hobbiban – ahol megélheti, hogy értékes és szerethető.

Ha szeretnéd, beszélhetünk arról is, mit szeret a gyereked, miben ügyes, hogyan lehetne neki olyan közeget találni, ahol kibontakozhat. És akár egy kis „barátkozós” stratégia is segíthet, amit játékosan gyakorolhattok együtt.